Kluczowe działania KE w celu rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętymKomisja Europejska uruchomiła dziś szereg inicjatyw mających na celu przyspieszenie przejścia UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym i przygotowanie gruntu pod akt o gospodarce o obiegu zamkniętym, który ma zostać przyjęty w 2026 r. Gospodarka o obiegu zamkniętym zwiększa konkurencyjność i wzrost gospodarczy poprzez promowanie ponownego użycia, recyklingu i regeneracji materiałów. Przyszły akt będzie wspierał cele UE w ramach kompasu na rzecz konkurencyjności i czystego ładu przemysłowego, aby do 2030 r. podwoić udział materiałów pochodzących z recyklingu w gospodarce UE i stać się światowym liderem w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym.Dziś odbędzie się strategiczny dialog na temat obiegu zamkniętego, któremu towarzyszyć będzie pakiet nowych działań. Przyjęte dziś inicjatywy obejmują przepisy dotyczące przemieszczania odpadów oraz ocenę przepisów dotyczących odpadów elektronicznych. Ponadto w najbliższych dniach zostaną opublikowane nowe przepisy mające na celu poprawę efektywności recyklingu i odzysku materiałów ze zużytych baterii. Dialog rozpocznie również konsultacje publiczne z zainteresowanymi stronami i wkrótce zaprosi do zgłaszania uwag. Te nowe działania dotyczą różnych wymiarów gospodarki o obiegu zamkniętym i pomogą przyspieszyć transformację i wzmocnić wdrażanie obowiązującego prawodawstwa.
Cyfryzacja i klasyfikacja przemieszczania odpadów
Komisja wdroży cyfrowy system przemieszczania odpadów. Umożliwi to przedsiębiorstwom przejście z procedur papierowych na cyfrowe w odniesieniu do przemieszczania odpadów na całym jednolitym rynku UE, zmniejszając obciążenie administracyjne i przyczyniając się do konkurencyjności. Usprawni to transgraniczne przemieszczanie odpadów w UE, przy jednoczesnej ochronie zdrowia ludzkiego i środowiska. Od 21 maja 2026 r. systemy cyfrowe w pełni zastąpią procedury papierowe, upraszczając operacje, poprawiając identyfikowalność i ograniczając nielegalne przemieszczanie. Dzięki cyfryzacji tych procedur odpady będą poddawane recyklingowi w najbardziej wydajnych zakładach we wszystkich państwach członkowskich.
Równolegle Komisja rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie harmonizacji klasyfikacji niektórych rodzajów odpadów (tzw. odpadów umieszczonych w zielonym wykazie), aby ułatwić ich transgraniczne przemieszczanie. Konsultacje są dostępne za pośrednictwem portalu „Wyraź swoją opinię” do 31 października 2025 r.
Ocena dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Komisja opublikowała dziś ocenę dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). WEEE ma kluczowe znaczenie dla sprostania rosnącym wyzwaniom związanym z gospodarowaniem odpadami elektronicznymi oraz dla lepszego dostosowania przepisów UE do celów konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Zidentyfikowano kluczowe luki, takie jak fakt, że prawie 50 % wszystkich odpadów elektronicznych pozostaje niezbieranych, a recykling nie osiąga celów w zakresie zbierania w państwach członkowskich UE. Odpady elektroniczne są jednym z najszybciej rozwijających się strumieni odpadów w Europie, rosnącym o około 2% rocznie. Istnieje duży potencjał lepszego wykorzystania e-odpadów, na przykład poprzez odzyskiwanie i recykling surowców krytycznych oraz wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym. Ocena podkreśla ponadto potrzebę nowego podejścia w celu poprawy zbierania, przetwarzania i zachęt rynkowych oraz pomoże w przygotowaniu wniosku Komisji dotyczącego przeglądu dyrektywy WEEE. Przegląd ten będzie głównym elementem przyszłego aktu o gospodarce o obiegu zamkniętym.
Kolejne kroki
Informacje zwrotne z dzisiejszego dialogu, konsultacji i oceny dyrektywy WEEE ukierunkują rozwój aktu o gospodarce o obiegu zamkniętym i przyspieszą przejście UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Ponadto jeszcze w tym tygodniu Komisja zamierza przyjąć nowe przepisy w celu poprawy wydajności recyklingu i odzysku materiałów z baterii.
Dalsze konsultacje z zainteresowanymi stronami zostaną przeprowadzone w ramach procesu konsultacji publicznych.
Kontekst
Unijne przedsiębiorstwa produkcyjne wydają zazwyczaj ponad dwa razy więcej na materiały niż na pracę lub energię. Wiele unijnych przedsiębiorstw polega również na przywozie materiałów krytycznych z państw trzecich, co sprawia, że są one podatne na zmienność cen i niedobory dostaw. Praktyki o obiegu zamkniętym, które promują efektywne gospodarowanie zasobami, projektowanie i recykling, mogą zmniejszyć to ryzyko przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Ponadto rozwiązania oparte na obiegu zamkniętym mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., ponieważ mogą zapewnić 20–25 % niezbędnej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Źródło: KE
pełna lista aktualności
|