Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Udział PFPŻ ZP w posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami
W trakcie posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami w dniu 18 marca br., PFPŻ ZP zwróciło uwagę na ryzyka wynikające z przedstawionych przez MKiŚ założeń do projektu nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

Głównym celem posiedzenia Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami było przedstawienie przez wiceministrę klimatu i środowiska, Anitę Sowińską, założeń do projektu nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) w Polsce. Spotkanie miało charakter prekonsultacji.


Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje wprowadzenie systemu ROP opartego na monopolu państwa, gdzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełniłby rolę operatora. NFOŚiGW zarządzałby systemem i proponowałby stawki opłat dla wprowadzających na rynek opakowania i produkty w opakowaniach. Stawki te byłyby zatwierdzane przez MKiŚ w drodze rozporządzenia.


Uczestniczący w posiedzeniu wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner zwrócił uwagę na poważne ryzyka wynikające z przedstawionych przez MKiŚ założeń do projektu nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. 


Wiceprezes PFPŻ ZP poinformował, że przedstawiciele aż 32 organizacji sektora rolno-spożywczego wystosowali wspólny apel do Prezesa Rady Ministrów oraz kluczowych przedstawicieli rządu, wyrażając poważne zaniepokojenie zaproponowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska koncepcją Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), która ma stanowić podstawę przepisów prawa regulujących funkcjonowanie gospodarki odpadami opakowaniowymi w Polsce.


Andrzej Gantner podkreślił, że założenia ROP przewidują stworzenie najdroższego i najmniej efektywnego środowiskowo system, który sprowadza wprowadzających do roli biernego płatnika bez żadnego wpływu na efektywność selektywnej zbiórki i zwiększenie recyklingu. Dodał również, że ekomodulacja opakowań w tym systemie jest fikcją, a system nie przewiduje żadnej formy współpracy pomiędzy producentami a recyklerami. "W Polsce nikomu nie trzeba udowadniać, jak kończy się socjalistyczny nakazowo rozdzielczy monopol Państwa w gospodarce. W gospodarce żywnościowej było to widać szczególnie wyraźnie. Jako sektor rolno-spożywczy nie chcemy recyklingu PRL, podwyżek cen żywności tylko po to, żeby sfinansować rozrost biurokracji i nieefektywny system, a także płacić za nie swoje opakowania i bez zachowania transparentnych i racjonalnych kosztów i reguły kosztu netto” - podkreślił Wiceprezes PFPŻ ZP.

Z treścią apelu organizacji rolno-spożywczych ws. ROP można zapoznać się tutaj >>


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij