Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Relacja z konferencji “Akademia Food-Lex”
W dniach 22-23 maja 2024 r. odbyła się konferencja “Akademia Food-Lex”, która stanowiła doskonałą okazję do zdobycia wiedzy na temat najnowszych zmian i wyzwań w prawie żywnościowym, środowiskowym i ESG oraz nawiązania cennych kontaktów zawodowych. Wydarzenie miało charakter hybrydowy, łącząc formułę stacjonarną i online.

Przedsiębiorstwa spożywcze powinny śledzić zmiany w przepisach, aby unikać naruszeń i konsekwencji prawnych. Wiedza na temat aktualnych regulacji jest kluczowa dla zgodności z prawem oraz umożliwia dostosowanie produktów do nowych wymagań. W trakcie „Akademii Food-Lex” uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z następującymi zagadnieniami:

 

I dzień (22/05/2024)


1. Materiały do kontaktu z żywnością – ostatnie zmiany prawne

  • Prelegentka: Marzena Pawlicka-Cegiełko (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB)
  • Omówiono najnowsze regulacje dotyczące materiałów kontaktowych z żywnością, a także zagrożenia zawiązane z zanieczyszczeniami (BPA, ftalany, styren) i aktualny status prawny recyklingu odpadów opakowaniowych.

2. Najnowsze regulacje unijne w zakresie wymogów materiałów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi i ich praktyczne skutki

  • Prelegentka: Joanna Palka (SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k.)
  • Przedstawiono wymogi unijne w zakresie oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz procedury zgodności produktów i obowiązki producentów, importerów oraz upoważnionych przedstawicieli z nimi związane. Omówione zostały także kwestie testowania oraz zatwierdzania materiałów końcowych przeznaczonych do kontaktu z wodą oraz substancji wyjściowych objętych europejską listą pozytywnych substancji wyjściowych.

3. ESG – obowiązek niefinansowego raportowania

  • Prelegent: Piotr Kowalik (Eversheds Sutherland)
  • Omówiono nowe obowiązki w zakresie raportowania niefinansowego nałożone przez dyrektywę CSRD, w tym harmonogram zmian, rodzaje podmiotów, które będą objęte obowiązkiem raportowania oraz zakres raportowania. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się też z interesującym dla branży spożywczej zagadnieniem stosowania obowiązku raportowego w odniesieniu do polskich spółek zależnych, należących do międzynarodowych grup kapitałowych.

4. Łańcuch dostaw - obowiązki w zakresie badania dostawców i pochodzenia surowców

  • Prelegentka: Iwona Kacprzak (Eversheds-Sutherland)
  • Przedstawiono prawne i praktyczne aspekty badania kontrahentów oraz obowiązki w zakresie badania pochodzenia surowców. Prelegentka odniosła się także do szerszego zagadnienia badania łańcuchów wartości – w tym dobrowolnych i obowiązkowych regulacji, takich jak wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, taksonomia środowiskowa, SFDR, CSRD i CSDDD.

5. Reklama żywności w orzecznictwie

  • Prelegenci: Jacek Myszko, Ewelina Woike-Reguła (Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Omówiono kwestie związane z reklamą produktów spożywczych w świetle orzecznictwa skupiając się na takich zagadnieniach jak: reklama wprowadzająca konsumentów w błąd, komunikacja sugerująca właściwości lecznicze, produkty z pogranicza (borderline), przykłady kwestionowanych claimów marketingowych i kary za działania reklamowe niezgodne z obowiązującymi przepisami.

6. Zafałszowania żywności w orzecznictwie

  • Prelegenci: Joanna Krakowiak, Marcin Rytel (Wardyński i Wspólnicy sp.k.)
  • Przedstawiono przypadki związane z fałszowaniem żywności w orzecznictwie. Wyjaśniono, czym jest zafałszowanie żywności na gruncie aktualnego orzecznictwa, a także jakie grożą kary za zafałszowanie żywności. Dzięki prezentacji słuchacze dowiedzieli się na jakie elementy zwracać szczególną uwagę w toku postępowań.

 

II dzień (23/05/2024)


1. Przetwarzanie odpadów i produktów ubocznych z przemysłu rolno-spożywczego w biogazowni

  • Prelegentka: Beata Wiszniewska (Polska Grupa Biogazowa S.A.)
  • Omówiono wykorzystanie biogazowni do przetwarzania i utylizacji odpadów i pozostałości, możliwości współpracy zakładu z biogazownią, a także korzyści z wykorzystania masy pofermentacyjnej dla okolicznych gospodarstw rolnych.

 2. Zastosowanie technologii proekologicznych w przedsiębiorstwie poprzez zakup energii odnawialnej bezpośrednio od wytwórcy w ramach umowy PPA

  • Prelegent: Konrad Grzyb (IEN S.A.)
  • Przedstawiono korzyści wynikające z wykorzystania energii odnawialnej w przedsiębiorstwach oraz uzasadniono atrakcyjność umów PPA pod kątem niezależności od wahań cen energii na rynku hurtowym.

3. Szacowanie śladu węglowego organizacji, od czego zacząć?

  • Prelegent: Mateusz Krawczuk (SGS Polska Sp. z o.o.)
  • Wytłumaczono „co jest czym” – CFO, CFP, EDP, ITP., a także jak organizacje mogą się przygotować do szacowania CF organizacji. Prelegent odniósł się również do szacowania wpływu projektów i polityk na ślad węglowy organizacji, jako następny krok po oszacowaniu śladu węglowego danej spółki.

 4. Aromaty – aktualne prace legislacyjne i zmiany prawne

  • Prelegentka: Joanna Gajda-Wyrębek, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB
  • Podzielono się najnowszymi informacjami dotyczącymi m.in. aromatów dymu wędzarniczego oraz aromatów GMM.

5. Zarządzanie alergenami podczas produkcji

  • Prelegentka: Małgorzata Krzepkowska, J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o.
  • Dzięki prezentacji uczestnicy dowiedzieli się więcej na temat praktycznych działań operacyjnych, walidacji procesu i badań laboratoryjnych związanych z alergenami w branży spożywczej.

6. Wymogi GFSI odnośnie zarządzania ryzykiem zafałszowań oraz dostawcami w świetle praktyki auditowej oraz możliwości zakładów produkcyjnych 

  • Prelegentka: Małgorzata Honek-Martinek, DNV Business Assurance Poland Sp. z o.o.
  • Omówione zostały wymagania dokumentacyjne GFSI dotyczące Food Fraud, wybór metodologii i sposób przeprowadzenia analizy w zakresie wyrobu bezpiecznego i wyrobu autentycznego, a także możliwe czynniki mające wpływ na poprawność analizy.

7. Przepisy w zakresie przeciwdziałania wylesianiu z perspektywy branży spożywczej 

  • Prelegenci: Michał Tracz, Marcelina Izydorczyk, Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp. j.
  • Omówiono kluczowe elementy regulacji, harmonogram zmian prawnych oraz wyjaśniono kwestie i wątpliwości praktyczne.

8. Notyfikacje przepisów technicznych (TRIS) – aspekty istotne dla biznesu 

  • Prelegenci: Michał Tracz, dr Justyna Nowak, Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp. j.
  • Dzięki prelekcji uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jakie podmioty uprawnione są do notyfikacji oraz poznali wybrane aspekty proceduralne, skutki prawne notyfikacji i aspekty praktyczne.

Wydarzenie prowadziły Dorota Kozłowska, dyrektor ds. legislacji PFPŻ ZP oraz Magdalena Osińska, dyrektor Działu Prawnego PFPŻ ZP. 


Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, zarówno ten osobisty, jak i online. Mamy nadzieję, że był to wartościowy czas, pod względem merytorycznym jak i towarzyskim. Relacje bezpośrednie w dzisiejszych czasach są wartością bezcenną, więc tym bardziej jest nam miło, że mogliśmy się spotkać w tak licznym gronie.


Bardzo dziękujemy naszym Prelegentkom i Prelegentom za merytoryczne wsparcie „Akademii Food-Lex”, kompleksowe omawianie tematów i wytrwałość w odpowiadaniu na pytania i rozwiewaniu wątpliwości zarówno na forum, jak i w rozmowach kuluarowych.


Dziękujemy także Partnerowi Akademii: J.S. Hamilton Poland oraz Patronom konferencji:

  • Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego
  • Związek POLSKIE MIĘSO.
Akademia Food-Lex 2024


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij