Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Jak sobie radzić z odwodnieniem?
Odwodnienie to bardzo poważny stan dla organizmu. Najbardziej na jego negatywne skutki narażone są dzieci i osoby starsze, jednak każdy człowiek bez odpowiedniej ilości płynów nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

I chociaż odwodnienie może kojarzyć się z porą letnią, to do utraty wody w organizmie może dojść również zimą.

Specjaliści wyróżniają 3 rodzaje odwodnienia: hipertoniczne (większa utrata wody niż elektrolitów), hipotoniczne (przewaga utraty elektrolitów) oraz izotoniczne (utrata wody i elektrolitów w tej samej ilości).

Przyczyny odwodnienia organizmu

Przyczyn odwodnienia jest dużo. Może być ono konsekwencją biegunki, wymiotów i gorączki. Również choroby nerek, takie jak moczówka prosta czy cukromocz a także choroba Parkinsona (której jednym z objawów są zaburzenia połykania) przyczyniają się do zachwiania gospodarki wodnej w organizmie. Warto również podkreślić, że odwodnienie może być spowodowane nie tylko chorobą, ale również brakiem systematycznego nawadniania organizmu. Pomimo faktu, że wraz z wiekiem odczuwamy coraz mniejsze pragnienie, musimy pamiętać o regularnym wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.


Najczęstszymi pierwszymi objawami odwodnienia jest uczucie wzmożonego pragnienia, rzadsze oddawanie moczu, suchość śluzówek jamy ustnej i języka oraz brak apetytu. Jeżeli w porę nie dostarczymy organizmowi płynów, pojawią się kolejne symptomy, czyli przyśpieszona akcja serca, spadek ciśnienia krwi, a nawet utrata przytomności.

Skuteczne sposoby na odwodnienie

W przypadku podejrzenia odwodnienia organizmu, należy niezwłocznie dostarczyć mu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej sięgnąć po napój z dodatkiem elektrolitów, które dodatkowo dostarczają mikroelementów i witamin. Napój o właściwościach nawadniających można przygotować samodzielnie w domu, pamiętając o tym, że musi on zawierać sól oraz węglowodany. Dobrze sprawdzi się zatem mieszanka wody, soli oraz np. miodu. Można również napić się wody niegazowanej lub soku.


Na dolegliwości związane z odwodnieniem skuteczny będzie również napar z rumianku. Dostarczy on organizmowi utracone płyny, a także złagodzi dolegliwości bólowe związane ze skurczami mięśni brzucha, na które często skarżą się osoby odwodnione. Wystarczy łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 minut.


Warto również pamiętać o dobroczynnym działaniu owoców. W przypadku odwodnienia organizmu szczególnie polecane są banany, będące znakomitym źródłem potasu, który tracimy podczas pocenia się. Ponadto warto sięgnąć po ogórki, truskawki i arbuza. Z powyższych owoców można przygotować pożywne smoothie, które pomoże w szybkiej regeneracji organizmu. Pamiętajmy również że wszystkie produkty do picia dbają o uzupełnianie płynów w organizmie, więc należy o nich nie zapominać w ciągu dnia. Niektóre, tak jak np. soki, poza funkcjami nawodnienia dodatkowo dostarczają do organizmu mikroelementy i witaminy.


Źródło: wodainapoje.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij