Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kampania "Kawa i zdrowie"
Wokół kawy krąży szereg mitów i niedopowiedzeń. Wątpliwości te zwykle związane są z wpływem kawy na zdrowie i na poszczególne funkcje organizmu. Są one większe w przypadku osób chorujących przewlekle, które spotykają się z wieloma sprzecznymi informacjami na temat kawy. Jednocześnie kawa to napój lubiany, którzy ma rzesze wielbicieli. Sięgają po nią dla smaku, aromatu, dla jej pobudzających właściwości oraz ze względu na pozytywny wpływ na koncentrację.

Aby kawosze mogli w pełni delektować się ulubionym napojem, bez obaw o konsekwencje dla zdrowia, Fundacja „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie” utworzyła w 2017 r. portal "Kawa i zdrowie". Jest on częścią programu informacyjno-edukacyjnego, którego celem jest przekazywanie obiektywnych i aktualnych informacji na temat kawy oraz jej miejsca w codziennej diecie. Działania Fundacji w tym zakresie od samego początku wspiera naukowa Rada Ekspertów. W bieżącym roku rozpoczęła się kampania adresowana do konsumentów pod hasłem „Od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Codziennie. Dla zdrowia.” Zakłada ona zmianę sposobu postrzegania kawy poprzez obalanie mitów i przedstawianie faktów opartych na badaniach naukowych. Wspomniana w haśle kampanii rekomendacja wynika z opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która mówi, że bezpieczne dla zdrowia, dzienne spożycie kofeiny to ok. 400 mg, czyli mniej więcej od 3 do 5 filiżanek kawy. Warto także wspomnieć, iż filiżanka kawy została uznana przez polskich ekspertów żywienia m.in. poprzez uwzględnienie jej w znowelizowanej w 2016 r. graficznej postaci zaleceń żywieniowych dla populacji polskiej, tj. Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych.


Wpływ kawy na organizm jest szeroki, dlatego też tematyka informacji kierowanych do konsumentów jest bardzo różnorodna. Picie kawy może poprawiać sprawność fizyczną, może obniżać ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre nowotwory, choroby neurodegeneracyjne, cukrzycę typu 2 i kamicę żółciową – to tylko przykładowe fakty, które organizatorzy kampanii chcą przybliżyć miłośnikom kawy i nie tylko.


Program objęty jest Patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, a ideę Programu wspiera dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Instytutu. Partnerem medialnym programu jest Onet. Postępy kampanii można śledzić na stronie internetowej www.kawaizdrowie.pl.


fb3a

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij