Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W Budapeszcie o przyszłości WPR
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się 25 stycznia br. w stolicy Węgier Budapeszcie.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim ubiegłorocznej propozycji Komisji Europejskiej w odniesieniu do przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.


- Dzisiejsze wystąpienie komisarza Phila Hogana budzi nadzieję, że ostateczna propozycja będzie do przyjęcia przez wszystkich – taka nadzieję wyraził szef polskiego resortu rolnictwa rozpoczynając swoje wystąpienie.


Minister Jurgiel podkreślił przy tym, że aby utrzymać pełną wspólnotowość unijnego budżetu i uniknąć podziału Unii Europejskiej na kraje bogatsze i biedniejsze powinniśmy dążyć do solidarnego finansowania luki, która powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.


Polska jest przeciwna działaniom, które mogą doprowadzić do renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej.


- Luka budżetowa powinna być zrekompensowana przez zwiększenie budżetu wspólnotowego, a nie przez redukcje polityk – dodał szef polskiej delegacji.


Polska negatywnie też ocenia pomysł współfinansowania płatności bezpośrednich gdyż taki krok byłby zagrożeniem dla funkcjonowania wspólnotowego rynku, zasad równej konkurencji i wspólnotowości tej polityki.


Minister zwrócił uwagę, że w swojej propozycji KE wskazuje kilka ważnych spraw, które powinny być silniej ujęte w nowej WPR i podkreślił, ze takie oczekiwania powinny być wyrażone wobec innych wspólnotowych polityk. Wskazał przy tym, że np. w kwestii transferu wiedzy zmian wymaga program Horyzont. W ocenie ministra Jurgiela jeżeli wszystkie państwa członkowskie mają to realizować to wszystkie muszą mieć równy dostęp do finansowania. W tym kontekście minister sugerował, aby przynajmniej część budżetu tego programu była dostępna na zasadzie kopert finansowych.


Ponadto polski minister podkreślił, że w komunikacie KE brakuje kwestii finansowych, decydujących dla skuteczności WPR, brakuje wyraźnego odniesienia do rosnących potrzeb budżetowych tej polityki.


- Brakuje wyraźnego odniesienia się do kwestii wyrównania płatności bezpośrednich, które nadal są oparte o historyczne poziomy produkcji, chociaż dziś wszyscy rolnicy w Unii Europejskiej muszą wypełniać wszystkie wymogi. Płatności bezpośrednie nie mogą zakłócać warunków konkurencji i powinny być takie same dla wszystkich państw członkowskich – powiedział minister.


Szef polskiego resortu rolnictwa podniósł także kwestię konieczności utrzymania instrumentów tzw. siatki bezpieczeństwa.


Podczas spotkania Ministrów Rolnictwa podpisana została Wspólna Deklaracja Ministrów Rolnictwa Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Chorwacji nt. przyszłości żywności i rolnictwa. 


WSPÓLNA DEKLARACJA MINISTRÓW ROLNICTWA GRUPY WYSZEHRADZKIEJ (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) ORAZ CHORWACJI w sprawie komunikatu Komisji o przyszłości żywności i rolnictwa dostępna jest na stronie internetowej MRiRW.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij