Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe przepisy UE mogą podnieść ceny żywności. Są korzystne dla rosyjskich producentów
Unia Europejska wprowadza limit kadmu w nawozach. To może uderzyć w polskie nawozy i oznaczać wzrost cen żywności, a także monopol rosyjskich producentów - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Parlament Europejski przegłosował limity kadmu we wtorek. Sprzeciwiali się temu polscy europosłowie, wspierani m.in. przez Hiszpanów, Rumunów i Bułgarów. Zwolennicy limitów przekonują, że kadm może gromadzić się w glebie i przenikać do żywności.

Rzecz w tym, że kadm zawarty jest w fosforytach wykorzystywanych do produkcji nawozów jednoskładnikowych. "Jego stężenie jest jednak bardzo różne - najmniejsze w surowcach rosyjskich, zaś największe w tych pochodzących z Afryki Północnej, czyli z rejonu, gdzie od lat zaopatruje się np. polska Grupa Azoty" - czytamy w "Rz".


"Po wprowadzeniu nowych przepisów takie spółki, jak należące do Grupy Azoty Police, będą miały dwa wyjścia: albo upaść, albo przerzucić się na fosforyty z Rosji. A nie chcemy, żeby branża chemiczna uzależniała się od rosyjskiego dostawcy w kolejnych surowcach" - argumentuje Dariusz Rosati na łamach dziennika.


Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. O dalszych losach zadecydują negocjacje z Radą UE.


Więcej informacji: Rzeczpospolita, Business Insider Polska.Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij