Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
CETA: od dziś zaczyna obowiązywać umowa handlowa UE z Kanadą
Od dziś Unia Europejska i Kanada rozpoczynają obniżanie i znoszenie ceł importowych na tysiące towarów. Częściowo wchodzi bowiem w życie unijno-kanadyjska umowa handlowa CETA, której wynegocjowanie zajęło prawie 8 lat. Eksperci mówią, że porozumienie przyniesie więcej korzyści niż strat, ale przyznają, że są plusy i minusy.

Umowa przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią Europejską a Kanadą, choć są wyjątki, a wśród nich drób. Bruksela szacuje, że unijne przedsiębiorstwa zaoszczędzą prawie 500 mln euro rocznie. To wartość ceł płaconych za towary z Unii wwożone do Kanady. Ponadto porozumienie dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. Jednak umowa wzbudza mieszane reakcje.


Według ekspertów to porozumienie jest szansą dla firm, które widzą możliwości eksportowe na rynek kanadyjski, problem mogą mieć ci, którzy będą musieli konkurować z importem z Kanady, na przykład rolnicy. Na razie wchodzi w życie tylko część handlowa. Natomiast wzbudzająca kontrowersje część inwestycyjna zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji umowy we wszystkich unijnych krajach. Do tego czasu mają być rozwiane wątpliwości dotyczące międzynarodowego arbitrażu, który ma rozstrzygać spory na linii inwestor - państwo.


Źródło: PolskieRadio.pl.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij