Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE rozpoczęła konsultacje ws. przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej
Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek konsultacje społeczne na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. To pierwszy krok ku uproszczeniu i modernizacji polityki, dotyczącej 22 mln rolników - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

"Przez minione dwa lata rolnicy zmagali się z bezprecedensowymi wyzwaniami. Dlatego to czas na ocenę i poprawienie narzędzi, jakimi dysponuje polityka, aby wspierać rolników w czasach takiego kryzysu i wzmocnić ich w dobie globalizacji" - powiedział Hogan na konferencji prasowej.


Dodał, że unijna polityka rolna coraz bardziej jest zorientowana rynkowo, a zatem uzależniona od warunków panujących na rynku i cen rynkowych. "Nie zawsze jest to jednak korzystne" - dodał komisarz.


Od ostatniej reformy WPR w 2013 roku rolnicy w Unii mocno odczuli skutki kryzysu na rynku mleka, nałożonego przez Rosję embarga na import żywności z UE czy rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Komisja Europejska uruchomiła programy wsparcia dla rolników, szczególnie producentów mleka i wieprzowiny.


Oprócz lepszego przygotowania na dotykające rolnictwo kryzysy, przegląd WPR ma też dopasować ją do międzynarodowych zobowiązań UE dotyczących walki z ociepleniem klimatu i zrównoważonego rozwoju.


Konsultacje społeczne mają potrwać trzy miesiące. KE zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych. Wyniki konsultacji znane będą w lipcu. W listopadzie KE chce przygotować komunikat na temat przyszłości WPR, a w 2018 roku może zaproponować przepisy w sprawie reformy.


Wspólna Polityka Rolna została ustanowiona w 1962 r. Pochłania lwią część budżetu Unii Europejskiej, około 38 proc. (około 58 mld euro rocznie). Udział wydatków na rolnictwo w budżecie UE stopniowo spadał przez ostatnie lata.


PAPDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij