Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nie będzie jednolitego podatku
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował, że nie zostanie wprowadzony tzw. podatek jednolity - podał resort finansów w komunikacie.

– Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za” i „przeciw”, zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem.


– W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna – ogłosił wicepremier Mateusz Morawiecki.


- Chcemy przeciąć tą decyzją wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce. W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego, podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą - mówił Morawiecki.


Głównym celem zmian miało być uproszczenie systemu podatkowego i zlikwidowanie degresywności, czyli takiej sytuacji, w której rzeczywiste obciążenie podatkowe maleje wraz ze wzrostem dochodów.

Nad projektem nowego systemu podatkowego pracował specjalny zespół o czym podkreślał kilka miesięcy temu w rozmowie z Onetem Henryk Kowalczyk.


Wicepremier poinformował, że rząd nie planuje także wprowadzania nowego - trzeciego progu.


"Ten próg został zniesiony jakieś 10 lat temu. Najbardziej zależy nam na tym, aby nie było unikania płacenia podatków, żeby wszyscy płacili uczciwie podatki według systemu jaki jest chociażby dzisiaj. W szczególności w podatkach CIT, czyli od zysków firm. Tam, zdaniem Komisji Europejskiej, umyka bardzo dużo pieniędzy i tutaj staramy się ten system tydzień po tygodniu uszczelniać" - powiedział także.


W przyszłym roku rząd nie zamierza także wdrażać zmian dla przedsiębiorców w 2017 roku.


"Opracowujemy jedynie teraz wariant tzw. małej działalności gospodarczej, bo jeżeli ktoś zarabia w dochodzie np. 3,5 tys. zł i jeszcze od tego ma zapłacić ZUS 1,2 tys. zł i podatek 19%, to oznacza, że zostaje niewiele więcej niż 1 tys. zł na rękę. I chwała tym przedsiębiorcom, którzy zachowują do ostatniej kropli potu skrupulatność księgową, ale wiemy z doświadczenia, jak się rozejrzymy naookoło, że bardzo wielu przedsiębiorców w takich sytuacjach ucieka w szarą strefę. Chcemy uniknąć tego i będziemy proponowali rozsądne i zarazem korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania" - podsumował wicepremier.


Źródło: biznes.onet.pl, ISBNewsDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij