Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrost produkcji i eksportu masła z Unii Europejskiej
W 2015 roku odnotowano 4,7% wzrost unijnej produkcji masła do niemal 2,09 mln ton). Pomimo niższych cen i malejącego popytu światowego w pierwszym kwartale bieżącego roku nie odnotowano spadków w produkcji tego przetworu mlecznego – informuje FAMMU/FAPA.

Po pierwszych 3 miesiącach roku w skali UE wytworzono o 12,3% więcej masła niż w analogicznym okresie 2015 r. (574,6 tys. ton).


Wolumen masła w najważniejszym kraju pod względem produkcji tego tłuszczu w UE, w Niemczech - wzrósł o 8,2%. We Francji odnotowano 3,3% zwyżkę. Natomiast w Polsce, która od 2014 roku jest trzecim producentem masła w UE, po I kwartale zwyżka była znacznie silniejsza niż u dwóch pozostałych czołowych i wyniosła +13%. To w połączeniu z ponad 26% wzrostem w Holandii sprawiło, że nasz kraj nieco osłabił swoją pozycję na podium największych producentów UE pod względem ilości wytwarzanego masła (53,2 tys. ton w I kwartale 2016 roku).


Wśród wiodących państw UE pod względem produkcji masła zwyżki odnotowano także w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Po zaskakującym dynamicznym rozwoju eksportu w 2015 roku, który nastąpił pomimo mniejszego popytu, rosyjskiego embarga i notowanych wyższych cen w UE niż ceny światowe, wydawało się, że 2016 rok może przynieść pogorszenie eksportu.


Jednak w obliczu wciąż ograniczonego popytu i rosyjskiego zakazu importowego w dalszym ciągu notowane są zwyżki eksportu i są one znacznie bardziej dynamiczne jak przed rokiem. Po 12 miesiącach ubiegłego roku odnotowano imponujący 12% wzrost wywozu masła z UE. Natomiast po trzech miesiącach 2016 r. poziom wywozu był o 25% wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku.


Ze Wspólnoty, przede wszystkim z UE-15, w okresie od stycznia do końca marca wysłano ponad 41,4 tys. ton masła. Na skutek 124% zwyżki wolumenu wywozu Irlandia objęła pozycję najważniejszego eksportera masła z UE. Ubiegłoroczny lider pod tym względem - Francja, w omawianym okresie zwiększyła ilość wywozu tego tłuszczu zaledwie o 3,6%. Wśród wiodących unijnych eksporterów masła, po 3 miesiącach 2016 roku oprócz omawianej już Irlandii najbardziej dynamicznie zwiększył się wywóz z Niemiec (+97,5%) i Wielkiej Brytanii (+121,3%). Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim fakt ponad dwuipółkrotnego wzrostu eksportu tego tłuszczu poza UE z Litwy. Pomimo takiej zwyżki kraj ten nie znajduje się już w pierwszej dziesiątce najważniejszych eksporterów masła poza UE. Tylko dwa kraje z grupy wiodących eksporterów masła zmniejszyły wywóz tego produktu poza UE. Były to Holandia (-1,8% do 5,1 tys. ton) i Finlandia (-21,8% do 2,06 tys. ton).


Importem po 3 miesiącach br. objęto łącznie zaledwie 1,4 tys. ton masła, o niemal 56% mniej niż rok wcześniej. Tłuszcz ten sprowadzała przede wszystkim Belgia, która zmniejszyła przywóz do 0,6 tys. ton z 2,1 tys. ton w analogicznym okresie roku ubiegłego. Kraj ten jest obecnie głównym importerem masła do UE. Znaczące w skali całego importu masła do UE ilości tego towaru (0,3 tys. ton) sprowadziły także Dania i Łotwa. Mniejsze ilości tego towaru sprowadzała także Wielka Brytania i Holandia.


PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij