Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czy ceny w sklepach wzrosną po wprowadzeniu „podatku handlowego”?
Bank Credit Agricole zrewidował swój scenariusz inflacji w Polsce. Jego przedstawiciele tłumaczą taki ruch perspektywą wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej oraz zmianami w ramach innych czynników determinujących tempo wzrostu cen w Polsce.

Credit Agricole w prognozie inflacji założyło, że wprowadzenie „podatku handlowego” nastąpi w kwietniu br. Bank oczekuje, iż w przypadku takiego rozwoju sprawy sprzedawcy będą dążyć do utrzymania dotychczasowego poziomu marż.


– W takiej sytuacji będą mieli do dyspozycji dwa rozwiązania: przerzucić podatek na dostawców wykorzystując swoją pozycję negocjacyjną lub podnieść ceny sprzedawanych produktów. W zależności od rodzajów produktów, branży, wielkości oraz charakteru relacji z dostawcami, w indywidualnych strategiach sprzedawców dominować będzie jedno lub drugie rozwiązanie – prognozują eksperci.


W ocenie analityków Credit Agricole, najbardziej wzrosną ceny produktów charakteryzujących się niską elastycznością cenową popytu (popyt na te produkty jest najmniej wrażliwy na wzrost cen np. dobra pierwszej potrzeby). W przypadku produktów o wysokiej cenowej elastyczności popytu podatek będzie w większym stopniu przerzucany na dostawców lub uwzględniany w obniżeniu marż. Ponadto eksperci oczekują, że w przypadku przerzucania kosztu podatku na konsumenta, podnoszenie cen przez sprzedawców będzie odbywało się stopniowo.


– Prognozujemy, że inflacja żywności w pierwszej połowie roku kształtować będzie się nieznacznie powyżej zera. Jej łagodny wzrost wynikać będzie przede wszystkim z oddziaływania efektów niskiej bazy z 2015 r. oraz wzrostu dynamiki cen mięsa – przewidują analitycy.


Od kwietnia dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen żywności będzie podatek od sprzedaż detalicznej, który w ocenie ekspertów Credit Agricole częściowo zostanie przerzucony na konsumentów, szczególnie w przypadku małych sklepów. Wzrost cen będzie najsilniejszy w kategoriach podstawowych produktów spożywczych takich jak pieczywo, nabiał, mięso oraz owoce i warzywa.


W późniejszym okresie, od sierpnia do października, analitycy Credit Agricole spodziewają się istotnego spadku inflacji żywności, która we wrześniu i październiku przejściowo odnotuje ujemną wartość.


– Będzie to spowodowane efektami wysokiej ubiegłorocznej bazy z uwagi na suszę jaka miała miejsce w Polsce w ub. r. w miesiącach letnich, która doprowadziła do istotnego wzrostu cen warzyw i niektórych gatunków zbóż. W tym samym okresie w przeciwnym kierunku, oddziaływać będą natomiast wyższe ceny owoców – prognozują analitycy.


Wzrost cen owoców ma wynikać głównie z ich niższych zbiorów. Wysokie temperatury w grudniu ubiegłego roku doprowadziły bowiem do rozpoczęcia wegetacji niektórych krzewów i drzew, a następnie mrozy w styczniu uszkodziły rozwijające się pąki.


Zdaniem analityków, do znaczącego zwiększenia dynamiki cen żywności dojdzie w grudniu br. Ma to wynikać z wyższego tempa wzrostu cen mięsa oraz produktów mlecznych.


– W konsekwencji, uważamy, że inflacja żywności w Polsce w I kw. wyniesie 0,1 proc. r/r, 0,6 proc. r/r II kw., 0,4 proc. r/r w III kw., 0,9 proc. r/r w IV kw., a w całym 2017 r. ukształtuje się na poziomie 1,7 proc. r/r wobec 0,5 proc. w 2016 r. – tłumaczą eksperci Credit Agricole.


Wzrost inflacji bazowej w 2016 r. ich zdaniem będzie pośrednio ograniczany przez bardzo niskie ceny ropy na świecie. Credit Agricole prognozuje, że ze względu na efekty niskiej bazy z ub. r. inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 0,6 proc. r/r w br. wobec 0,3 proc. w 2015 r. W kierunku zmniejszenia inflacji ogółem oddziaływać będą wprowadzone na początku br. obniżki cen energii elektrycznej oraz gazu. Średnio gospodarstwa domowe będą płacić o ok. 1,5 proc. niższe rachunki za energię elektryczną i o ok. 2-3 proc. niższe rachunki za gaz.


– Co więcej, kolejne obniżki cen nośników energii w ciągu roku nie są wykluczone. W konsekwencji, biorąc pod uwagę nasz scenariusze kształtowania się cen paliw, innych nośników energii, żywności oraz inflacji bazowej prognozujemy, że inflacja w Polsce w I kw. wyniesie -0,6 proc. r/r, -0,5 proc. r/r w II kw., -0,4 proc. r/r w III kw., 0,3 proc. r/r w IV kw., a w całym 2017 r. ukształtuje się na poziomie 1,2 proc. r/r wobec -0,3 proc. w 2016 r. – twierdzą analitycy Credit Agricole.


Źródło: Credit Agricole / Wiadomości Handlowe



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij