Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kraje Grupy Wyszegradzkiej apelują o instrumenty stabilizujące rynek mleka
Na posiedzeniu Rady Ministrów AGRIFISH w Brukseli Polska, wspólnie z Czechami, przedłożyła wniosek o wprowadzenie instrumentów stabilizujących sytuację na rynku mleka, który poparły inne państwa Grupy Wyszehradzkiej plus Bułgaria, Rumunia i Słowenia oraz Hiszpania. Propozycja ta dotyczyła podniesienia ceny interwencyjnej na produkty mleczarskie oraz czasowego wprowadzenia subsydiów eksportowych – informuje FAMMU/FAPA.

Ze względu na niskie ceny oferowane na mleko i przetwory mleczne oraz przedłużone embargo na eksport do Rosji, ministrowie wnioskowali również o wprowadzenie innych instrumentów, które poprawiłyby trudną sytuację ekonomiczną producentów mleka (wprowadzenia rekompensat dla producentów mleka).


Obecne, krótko-okresowe trudności sektora mleka, związane z sytuacją na rynkach globalnych w tym światową nadpodażą mleka, potwierdził komisarz ds. rolnych P. Hogan, który wyraził zaniepokojenie obecnymi niskimi cenami mleka w pewnych regionach. Hogan nie wyraża jednak zgody na zmianę cen interwencyjnych na rynku mleka, o co wnioskowała m.in. Polska. Twierdzi on, że byłby to zły sygnał w polityce pro-rynkowej jaką prowadzi Unia Europejska. Komisarz ds. rolnych podkreślił, że UE ma cały zestaw instrumentów do wspierania sektora, włączając w to prywatne i publiczne przechowywanie, płatności powiązane z produkcją, instrumenty inwestycyjne i dopłaty bezpośrednie.


Komisja planuje natomiast przedłużenie zarówno publicznej interwencji jak i wsparcia prywatnego przechowywania produktów mleczarskich (odtłuszczone mleko w proszku oraz masło). Nie przewiduje jednak innych działań na rynku mleka o które wnioskowali ministrowie, gdyż w opinii Komisji przyczyną niskich cen jest zbyt duża ilość mleka na rynku. 

(Źródło: FAMMU/FAPA).



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij