Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MIT! Producenci nie deklarują na swoich produktach zawartości tłuszczów trans, bo chcą ukryć tę informację przed konsumentami
Fakt: Zasady dot. znakowania żywności są ściśle regulowane przepisami prawa.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności - producenci żywności są prawnie zobligowani do podawania wyłącznie tych informacji, które zostały określone w rozporządzeniu. 


Izomery trans kwasów tłuszczowych (tzw. "tłuszcze trans") nie zostały wymienione ani jako obowiązkowe ani jako dobrowolne składniki do deklarowania na etykietach wyrobów. W związku z tym przedsiębiorcy nie mogą wykazywać ich obecności na opakowaniach produktów.


Komisja Europejska zapisami ww rozporządzenia zobowiązana jest do przygotowania na podstawie danych naukowych i doświadczeń zebranych w państwach członkowskich sprawozdania na temat obecności tłuszczów trans w żywności oraz w ogólnej diecie populacji Unii. Celem sprawozdania jest ocena wpływu stosownych środków mogących pozwolić konsumentom na dokonywanie zdrowszych wyborów dotyczących żywności i ogólnej diety lub wspierać dostarczanie konsumentom zdrowszej żywności, w tym dostarczanie konsumentom informacji o izomerach trans lub ograniczanie ich użycia. Komisja może dołączyć do tego sprawozdania odpowiedni wniosek ustawodawczy.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij