Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe wyzwania przed rolnictwem
Do 9,6 mld, czyli o jedną trzecią, zwiększy się liczba ludności na świecie do 2050 roku. W 2100 r. może sięgać już 11-12 mld. To oznacza, że tylko w ciągu najbliższych 35 lat globalna produkcja żywności musi wzrosnąć o 70 proc. - prognozują ekonomiści Bank of America Merrill Lynch.

Motorem wzrostu będą też zmieniające się nawyki żywieniowe i rosnące dochody. W efekcie rozwiną się sektory gospodarki związane z wytwarzaniem żywności, m.in. sprzętem rolniczym, nawozami czy uprawą roślin. Kluczowe będzie zapewnienie dostępu do wody oraz ograniczenie marnowania produktów spożywczych. Aby świat mógł zapanować nad głodem, ponad dwukrotnie będą musiały wzrosnąć nakłady na inwestycje w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym. Na razie ich wartość sięga 220 mld dol. rocznie. O zmianach czekających światowy przemysł rolno-spożywczy dyskutować będą uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo żywnościowe - wyzwanie XXI wieku", który odbędzie się w środę 22 kwietnia o godz. 11.30 podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele biznesu, nauki, Ministerstwa Rolnictwa oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Przemysłu Nawozowego (IFA). Rozmowa poświęcona będzie dynamice potrzeb żywnościowych w kontekście zmian demograficznych, sytuacji politycznej i społecznej w krajach rozwijających się jako czynniku wpływającym na globalną produkcję żywnościową, a także zmianie układu sił na świecie stanowiącej wyzwanie dla Europy.

 

Natomiast w równoległej debacie „Polski rynek spożywczy – druga fala inwestycji”, która także odbędzie się w środę 22 kwietnia o godz. 11.30 paneliści odpowiedzą na pytania o rolę Polski i możliwość wykorzystania naszego potencjału w zapewnieniu systemu bezpieczeństwa żywnościowego. Ponadto, w trakcie dyskusji uczestnicy rozważą nowe wyzwania, jakie stoją przed producentami żywności oraz źródła finansowania polskiego przemysłu spożywczego. W debacie PFPŻ ZP będzie reprezentować Andrzej Gantner, dyrektor generalny Federacji.

 

(Więcej w: Rzeczpospolita Europejski Kongres Gospodarczy)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij