Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rynek nie poradzi sobie ze znacznym wzrostem produkcji mleka
Europejska Rada Mleczarska (EMB) – federacja producentów mleka zrzeszająca członków z 13 krajów UE, jest zdania, że prawdopodobnie rynek nie będzie w stanie poradzić́ sobie ze znacznym wzrostem produkcji. Według prezes EMB, Romualda Schaber’a nieuniknione są przewlekłe spadki cen, a kolejny kryzys jest w drodze - informuje FAMMU/FAPA.

Jednak niemiecki Narodowy Związek Rolników (DBV) cieszy się ze zniesienia limitów, według którego producenci mleka nareszcie będą zwolnieni z kosztów związanych z karami za przekroczenie kwot. W ciągu całego okresu obowiązywania systemu kwotowania produkcji mleka, według szacunków, niemieccy rolnicy wydali łącznie ok. 15 mld EUR na kary z tytułu przekroczenia kwot, odkupowaniu kwot produkcyjnych i opłat kwotowych. DBV uważa, że koniec kwot daje większą swobodę podejmowania decyzji handlowych dotyczących wielkości produkcji mleka, daje większą odpowiedzialność za rozwój gospodarstwa mleczarskiego, ale także zwiększa wahania cen mleka.


Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Rolników z Irlandii (IFA) szacuje się, że w związku z końcem kwotowania produkcji mleka w Irlandii powstanie dodatkowych 9,5 tys. miejsc pracy i kraj ten może liczyć na o 1,3 mld EUR większe roczne przychody z eksportu. Dane IFA wskazują, że producenci mleka z Irlandii są dobrze przygotowane, aby wykorzystać zniesienie kwot, a tym samym przyczynić się do rozwoju sektora mleczarskiego. Irlandzcy rolnicy od początku byli przeciwni wprowadzeniu limitów produkcyjnych. Na skutek ich wprowadzenia liczba gospodarstw mleczarskich spadła w tym kraju z 65 tys. w 1984 roku do około 18 tys. obecnie.


Dnia 31 marca 2015 roku, po ponad trzydziestu latach obowiązywania w całej Unii Europejskiej i jedenastu latach w Polsce, zniesiony został system kwotowania produkcji mleka. Koniec kwot tworzy nowe możliwości rozwoju dla niektórych producentów mleka, potencjalnie zagraża jednak egzystencji innych. Producenci mleka z Niemiec, które są największym producentem mleka w UE i z Irlandii (największego eksportera z UE) są zadowoleni ze zniesienia systemu, który wprowadzono po raz pierwszy w 1984 roku w celu ustabilizowania rynku, gdy podaż znacznie przewyższała popyt, a zapasy, jakie w tym okresie systematycznie rosły nazywano „jeziorami mleka” i górami masła”. Mniej entuzjastycznie zakończenie mechanizmu regulującego podaż przyjęli inni producenci, m.in. z Belgii, którzy protestowali 31 marca w Brukseli. Dla nich zniesienie kwot może oznaczać wypadnięcie z rynku. Według protestujących kwoty chroniły niewielkich producentów przed konkurencją ze strony wielkich koncernów.


(Źródło: FAMMU/FAPA/ Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij