Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MIT! Rafinacja niszczy jakość oleju
Fakt: Oleje rafinowane jak i tłoczone na zimno są jednakowo wartościowe.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Instytutu Biotechnologii i Przemysłu Rolno-Spożywczego latem 2012 r.[1] zawartość kwasów omega-3, deklarowana przez producentów wszystkich przebadanych olejów rzepakowych, nie odbiega od prawdy. W olejach rafinowanych wahała się ona od 7% do 9%, natomiast w olejach tłoczonych na zimno od 8% do 9%. Oznacza to, że zarówno oleje rafinowane jak i tłoczone na zimno są bogatym źródłem deficytowych w naszej diecie kwasów omega 3 i są jednakowo wartościowe.


Badanie dowiodło także całkowity brak wpływu długości przechowywania (mierzonej w odniesieniu do daty przydatności do spożycia) na jakość oleju. Jeden z olejów użytych do analizy został przebadany niemal rok po wyprodukowaniu, pozostałe miały za sobą różny okres „pobytu” na sklepowej półce, żaden z nich jednak nie był wzięty prosto z taśmy produkcyjnej. Wszystkie przebadane oleje rzepakowe miały nienaruszony poziom omega-3 względem deklarowanego.


Rafinacja[2] - często nazywana procesem oczyszczania, to proces stosowany w produkcji olejów roślinnych, którego głównym zadaniem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz szkodliwych substancji, tj. metali szkodliwych dla zdrowia czy chemicznych środków ochrony roślin. Zaletą rafinacji, w porównaniu z tłoczeniem na zimno, jest usunięcie wszelkich produktów oksydacji (np. wolnych kwasów tłuszczowych), co wpływa na poprawę stabilności oleju. Jednocześnie rafinacja nie powoduje zmiany profilu kwasów tłuszczowych oleju.



 [2]„Teraz rzepak, Teraz olej. Tom II: Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” J. Krzymański i in. 2009. ISBN 78-83-927541-8-3.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij