Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Cukier krzepi i rujnuje
Producentom żywności jest lżej, od kiedy ceny cukru w Polsce zaczęły spadać, choć do likwidacji kwot zostały trzy lata. Narzeka natomiast bran­ża cukrowa.

Skutkiem liberalizacji bę­dzie prawdopodobnie wyrównanie cen unijnych ze światowymi. Ostatnie kon­trakty futures na tonę cukru białego na giełdzie LIFFE oscylują wokół 33O EUR za tonę, referencyjna cena w UE wynosi 4O4,4 EUR, a średnia faktycznie w kon­traktach to 574 EUR (w maju 2O14 r.) - podaje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC). 

Tymczasem w Polsce na początku 2O13 r. tona cukru kosz­towała 73O EUR. W porównaniu z tą stawką dziś jest tani niemal jak barszcz - podaje Puls Biznesu. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cena tony cukru w Polsce spadła prawie o 18O EUR.

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ), uważa, że wcześniej ceny cukru były sztucznie zawyżone. "Teraz tanie­je, a właściwie cena wraca do poziomu zakładanego w warunkach brzegowych reformy rynku, z czego bardzo się cieszy­my" — mówi Andrzej Gantner. Popyt nie zmienił się znacząco i wciąż jest wyższy od kwot cukrowych. Nie zmieniła się też podaż cukru regulowana kwotami ani żadne inne warunki na rynku UE.

Spadek cen cukru raczej nie przełoży się na obniżkę cen słodyczy. "Spadek cen cukru został z nawiąz­ką skonsumowany przez duży wzrost cen ziarna kakaowego, które waży znacznie więcej w naszych zakupach surowców" - mówi Dariusz Orłowski, prezes Wawelu.

O rosnących cenach kakao przeczytaj tutaj: "Gorzkie ceny kakao".

(Więcej w: Puls Biznesu 13.08.2014 r.).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij