Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Analityk BGŻ: Spożycie dżemów w Polsce nie wzrasta
- W kraju nie obserwuje się wzrostu popytu konsumpcyjnego na rynku dżemów. Dane GUS nt. konsumpcji mówią że utrzymuje się ona na relatywnie stałym poziomie, wzrasta natomiast popyt na rynkach zagranicznych - mówi w rozwmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.

Według danych Eurostatu wynika, że eksport dżemów marmolad i powideł z Polski w ostatnich 5 latach (2008-2013) wzrósł o ponad 10% do 29,7 tys. ton. Systematycznie wzrasta również eksport soków zagęszczonych z Polski, niemniej jest to w dużej mierze konsekwencją zmniejszającej się produkcji w innych krajach Unii a także ograniczania roli Chin jako eksportera na rynek europejski.


- Nasila się natomiast konkurencja ze strony krajów takich jak Ukraina czy też Mołdawia. Spadek cen na rynku koncentratu jabłkowego, obserwowany w sezonie 2013/2014 jest spowodowany w dużej mierze zwiększającym się importem do Unii z tych właśnie krajów - podsumowuje Mariusz Dziwulski.


Koniunkturę na rynków soku pogarsza spadkowa tendencja w konsumpcji soków w krajach Unii Europejskiej - między innymi Niemczech. W Polsce także nie odnotowuje się tendencji wzrostowej.


- Zmienia się jednak struktura spożycia soków w Europie. Zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych obserwuje się wzrost konsumpcji soków wyprodukowanych nie z koncentratu (Not From Concentrate) kosztem zmniejszania się spożycia soków odtwarzanych z soków zagęszczonych. Oczekuje się że ta tendencja będzie obserwowana w latach kolejnych również w Polsce - dodaje ekspert.


Sprzyjać temu będzie ożywienie gospodarcze w kraju jak też Unii Europejskiej w 2014 roku. - W krótkiej perspektywie dla producentów soków pitnych spadki cen koncentratu jabłkowego które obecnie (pierwsza dekada czerwca br.) oscylują na poziomie 1 euro/kg oznaczają spadek kosztów surowca. Z drugiej strony można obserwować wzrosty cen koncentratu pomarańczowego ze względu na oczekiwane niskie zbiory pomarańczy w USA jak też w Brazylii oraz niskie zapasy tego produktu w skali globalnej - twierdzi Mariusz Dziwulski.


(Źródło: Bank BGŻ/ www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij