Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Copa-Cogeca apeluje o zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych
Copa-Cogeca, w związku z powstaniem dobrowolnej inicjatywy, apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do wprowadzenia przepisów służących zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych i nadużyć w łańcuchu żywnościowym.

Copa-Cogeca apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do wprowadzenia przepisów na szczeblu unijnym, służących zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych i nadużyć w łańcuchu żywnościowym, ostrzegając, że podejście dobrowolne nie wystarczy. Apel ten związany jest z otwarciem dobrowolnej inicjatywy, które będzie miało miejsce 16 września br. i pod którą podpisało się osiem stron zainteresowanych.


Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział: "Doceniamy pracę włożoną przez wiele stron zainteresowanych w stworzenie dobrowolnych ram wdrażania zasad dobrej praktyki w relacjach handlowych. Copa-Cogeca uważa jednak, że same ramy dobrowolne nie chronią w sposób wystarczający podmiotów składających zażalenia."


Dodał: "W niedawno opublikowanej zielonej księdze sprawie nieuczciwych praktyk handlowych Komisja Europejska mówi o tzw. czynniku strachu oraz podkreśla, że podmioty składające zażalenia pragną zachować anonimowość. Anonimowość podmiotów składających zażalenia oraz ewentualne sankcje nadal stanowią słabe punkty dobrowolnych ram. Sankcje nie są na tyle poważne, aby zniechęcić do nadużyć. Odpowiedni poziom ochrony podmiotów składających zażalenia można osiągnąć jedynie poprzez wprowadzenie odpowiednich instrumentów prawnych oraz wiarygodne i skuteczne egzekwowanie. Aby wyjaśnić nasze stanowisko, pragnę przypomnieć, że Copa-Cogeca opowiada się za praktycznym rozwiązaniem, łączącym przepisy i kodeksy dobrowolne, poparte systemem wdrażania, który zwiększy wiarygodność systemu."


Przewodniczący grupy roboczej "Łańcuch żywnościowy" Copa-Cogeca, Peter Kendall powiedział: "Z naszych doświadczeń wynika, że kodeksy dobrych praktyk w łańcuchu dostaw żywności mogą jedynie być stosowane z korzyścią dla dystrybutorów, dostawców i konsumentów, jeśli są odpowiednio wdrażane i podlegają odpowiedniemu nadzorowi. Copa-Cogeca opowiada się za praktycznym rozwiązaniem, łączącym przepisy i kodeksy dobrowolne, poparte systemem wdrażania, który zwiększy wiarygodność systemu. W zeszłym roku Copa-Cogeca postanowiła nie podpisać tej dobrowolnej inicjatywy, a do dnia dzisiejszego nie wprowadzono do niej zmian, które wpłynęłyby na zmianę stanowiska Copa-Cogeca. Najważniejsze kwestie zgłoszone w ubiegłym roku w dalszym ciągu pozostają bez rozwiązania. Copa-Cogeca jest otwarta na dialog z wszystkimi partnerami łańcucha żywnościowego. Jesteśmy przekonani, że można doprowadzić do poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego jedynie przy zaangażowaniu wszystkich stron zainteresowanych."


Niektóre z państw członkowskich już wdrożyły odpowiednie przepisy, lub są w trakcie ich opracowywania, gdyż samoregulacja nie wystarczy wobec siły kilku dystrybutorów.


Źródło: portalspożywczy.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij