Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Badania naukowe: Wpływ diety nordyckiej na zdrowie
W czasopiśmie naukowym The Journal of Nutrition wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Żywieniowe, opublikowany został artykuł na temat aspektów żywieniowych diety nordyckiej (J. Nutr. April 1, 2011 vol. 141 no. 4 639-644).

Impulsem do przeprowadzenia badań nad wpływem diety nordyckiej na zdrowie był fakt, iż od wielu lat promowana jest dieta śródziemnomorska ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, podczas gdy znacznie mniejszą uwagę poświęca się nawykom żywieniowym mieszkańców innych części Europy. Celem badania było określenie diety nordyckiej skomponowanej z tradycyjnych produktów duńskich i jej ocena pod kątem wpływu na zdrowie.

W trakcie badania zgromadzono szczegółowe informacje dotyczące 57,053 osób w wieku od 50 do 64 lat obejmujące m.in. styl życia, stosowaną dietę oraz wskaźniki antropometryczne. Dane gromadzone były w okresie 12 lat.

Opracowanie danych polegało na wyznaczeniu wskaźnika zdrowotności diety poszczególnych osób w oparciu o częstotliwość spożycia produktów typowych dla diety nordyckiej, którym przypisywane są właściwości prozdrowotne (m.in. ryby, chleb żytni, owsianka, kapusta, jabłka i gruszki, warzywa korzeniowe). Następnie ww. wskaźnik został porównany ze współczynnikami śmiertelności.

Z badania wynika, że spożycie poszczególnych produktów przyczyniało się do spadku śmiertelności – w przypadku mężczyzn produktem o największym znaczeniu był chleb żytni, a w przypadku kobiet – m.in. warzywa korzeniowe.

Autorzy badania konkludując stwierdzili, iż w konstruowaniu zaleceń żywieniowych dla poszczególnych populacji istotne jest uwzględnianie lokalnych produktów, tradycyjnie występujących w diecie, posiadających prozdrowotne właściwości.

Pełna treść artykułu oraz abstrakt są dostępne pod adresem: http://jn.nutrition.org/content/141/4/639.abstract


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij