Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Badania naukowe potwierdzają: Istnieje zależność pomiędzy siedzącym trybem życia a stanem zdrowia dzieci i młodzieży
W aktualnym wydaniu internetowej wersji czasopisma naukowego International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity opublikowany został artykuł na temat przeprowadzonych w 2011 r. badań dotyczących zależności pomiędzy siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej a stanem zdrowia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

W badaniu po raz pierwszy dokonano przeglądu dostępnych dowodów naukowych na temat siedzącego trybu życia dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Podjęto również próbę wyznaczenia limitu ilości czasu spędzanego w sposób nieaktywny, która nie niosłaby za sobą negatywnych skutków zdrowotnych.

Dowody naukowe wskazują, że spędzanie wolnego czasu w sposób nieaktywny (najczęściej przy oglądaniu telewizji) w ilości powyżej 2 godzin dziennie wiąże się z nieprawidłowym składem ciała, spadkiem kondycji fizycznej,  niższą samooceną, niższymi osiągnięciami w nauce a także problemami behawioralnymi. Ponadto, ryzyko zdrowotne wzrasta z każdą dodatkową godziną poświęcaną na oglądanie telewizji.

Z badań wynika, że interwencje podejmowane w celu zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i młodzieży przynoszą pozytywne rezultaty w zakresie obniżenia ryzyka zdrowotnego, w tym również przyczyniają się do redukcji masy ciała.

Niemniej jednak, dostępne dane naukowe są niewystarczające do ustalenia limitu ilości czasu spędzanego w sposób nieaktywny, która nie niosłaby za sobą negatywnych skutków zdrowotnych. Do tego celu niezbędne jest prowadzenie dalszych badań.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronie: http://www.ijbnpa.org/content/8/1/98


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij