Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE i USA zawarły przełomowe porozumienie w sprawie handlu
W dniu 15 lutego 2012 roku Unia Europejska i Stany Zjednoczone ogłosiły, iż począwszy od dnia 1 czerwca 2012 roku produkty ekologiczne posiadające certyfikaty wydane w Europie lub w Stanach Zjednoczonych będą mogły być sprzedawane jako ekologiczne w obu tych regionach.

To partnerstwo między dwoma największymi producentami żywności ekologicznej na świecie będzie stanowiło solidny fundament promowania rolnictwa ekologicznego, z korzyścią dla rozwijającego się sektora, tworzenia nowych miejsc pracy i przedsiębiorstw w skali ogólnoświatowej.

 

Wartość sektora produkcji ekologicznej w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest wyceniana na około 40 mld euro i corocznie wzrasta.

 

Dzięki temu rolnicy i producenci żywności ekologicznej będą korzystali z łatwiejszego dostępu zarówno do amerykańskiego, jak i do unijnego rynku, a dzięki mniejszym obciążeniom biurokratycznym i niższym kosztom, wzrośnie konkurencyjność tego sektora. Ponadto poprawi się przejrzystość w zakresie norm ekologicznych i zwiększy zaufanie konsumentów do ekologicznej żywności i produktów.

 

Do tej pory rolnicy i przedsiębiorstwa, które chciały prowadzić handel po obu stronach Atlantyku musiały starać się o otrzymanie oddzielnych certyfikatów dla dwóch norm, co oznaczało podwójne opłaty, kontrole i formalności. Partnerstwo eliminuje te poważne bariery, zwłaszcza dla małych i średnich producentów ekologicznych. Wszystkie produkty spełniające warunki partnerstwa mogą być wprowadzane do obrotu i znakowane jako certyfikowane ekologiczne produkty, mięso, zboże, owoce i warzywa czy wino.

 

Chociaż występują niewielkie różnice pomiędzy normami ekologicznymi obowiązującymi w USA i Unii Europejskiej, obie strony zgodnie stwierdziły, że ich programy są równoważne z wyjątkiem zakazu stosowania antybiotyków. Amerykańskie przepisy prawne w zakresie rolnictwa ekologicznego zakazują stosowania antybiotyków, z wyjątkiem kontroli bakteryjnych zakażeń inwazyjnych (zarazy ogniowej) w ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych. Unijne przepisy w zakresie rolnictwa ekologicznego zezwalają na stosowanie antybiotyków wyłącznie do leczenia zakażonych zwierząt. W odniesieniu do wszystkich produktów będących przedmiotem obrotu w ramach tego partnerstwa, urzędnicy wydający certyfikaty muszą sprawdzić, że żadne antybiotyki nie były stosowane z jakichkolwiek powodów.

 

Ponadto wszystkie produkty sprzedawane w ramach tego partnerstwa muszą być wysyłane z zastosowaniem ekologicznego świadectwa wywozowego. Taki dokument będzie zawierał informacje na temat miejsca produkcji, jednostki certyfikującej ekologiczność produktu, kontroli, czy nie były stosowane zabronione substancje i metody, oświadczenie, że warunki partnerstwa zostały spełnione, oraz będzie umożliwiał identyfikowalność produktów wprowadzanych do obrotu.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: informacje prasowe Komisji Europejskiej


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij