Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kurczaki ciągle tanieją
Podczas gdy ceny trzody chlewnej i bydła w ostatnich tygodniach silnie rosną osiągając rekordowe poziomy, ceny kurcząt od końca września nieprzerwanie spadają.

W przedostatnim tygodniu września za kilogram kurcząt zakłady mięsne płaciły przeciętnie 4,00 PLN netto. Była to najwyższa cena w historii notowań. Od tego czasu cena spadła o 9 proc. do 3,66 PLN w czwartym tygodniu listopada (21-27.11). W stosunku do trzody chlewnej kurczęta są dziś bardzo tanie. Relacja ich ceny do ceny trzody stanowiła zaledwie 0,70 i jest najniższa od połowy 2009 roku. W poprzednich miesiącach dobra opłacalność zachęciła producentów do większych wstawień. Dziś kurcząt jest dużo, a obniżające się powoli ceny pasz dodatkowo zmniejszają presję ze strony kosztów.

 

 

Polska dominuje na tureckim rynku wołowiny

 

 

Jak podaje serwis Agra Europe, w trzecim kwartale 2011 r. zwiększył się znacząco import bydła, a zmniejszył import wołowiny do Turcji. Fakt ten ma duże znaczenie dla polskich producentów, gdyż od końca ubiegłego roku Turcja jest głównym odbiorcą polskiej wołowiny, a Polska dominuje wśród dostawców na rynek turecki.

 

Zmiany w imporcie wynikają z dostosowania polityki handlowej rządu wobec sektora wołowiny. W lipcu rząd zwiększył stawkę na import mięsa do 75 proc. W rezultacie import żywego bydła zwiększył się do 150 tys. szt. w trzecim kwartale z 62 tys. szt. w drugim kwartale. W tym samym czasie ilość przywiezionej wołowiny spadła do 18,3 tys. t w porównaniu z 35,1 tys. t kwartał wcześniej.

 

Największym beneficjentem zmian stawek celnych okazał się Urugwaj, który w trzecim kwartale zwiększył eksport bydła do 74 tys. szt. w porównaniu do 25 tys. szt. eksportowanych przeciętnie w dwóch pierwszych kwartałach roku. Drugim największym dostawcą żywego bydła są Węgry, które wyeksportowały 26 tys. szt. w porównaniu z 21 tys. szt. w drugim kwartale. Dużymi dostawcami są również Australia i Stany Zjednoczone.

 

Jeśli chodzi o eksport mięsa do Turcji, tutaj prym wiedzie od prawie roku Polska. Nasi eksporterzy wysłali w omawianym kwartale do Turcji 13,0 tys. t wołowiny, głównie w postaci ćwierćtusz. Oznacza to, że kraj nasz odpowiadał prawie za 71 proc. całego tureckiego importu wołowiny w tym okresie. Niemniej jednak, w okresie tym import z Polski był o 21 proc. niższy niż kwartał wcześniej, kiedy wynosił 16,5 tys. ton. Następna w kolejności Francja wyeksportowała w trzecim kwartale zaledwie 2,7 tys. t, a Niemcy jedynie 1,8 tys. t w porównaniu z 8,7 tys. t kwartał wcześniej.

 

Jak uważają autorzy artykułu w Agra Europe, mimo polityki ponownego ograniczania importu, Turcja nadal może pozostać znaczącym importerem bydła i wołowiny. Wraz ze wzrostem dochodów, popyt na mięso w ostatnim okresie w tym liczącym 75 mln mieszkańców kraju rósł szybko. Wraz ze spadkiem krajowej produkcji spowodowało to wzrost cen detalicznych mięsa. Mimo wysokich cen zachęcających do zwiększania produkcji, rodzimy sektor potrzebuje więcej czasu, aby zaspokoić w pełni popyt na wołowinę.

 

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij