Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pszenica - Europa i świat
Pod koniec ubiegłego tygodnia Międzynarodowa Rada Zbożowa przedstawiła nowe szacunki globalnych zbiorów zbóż w trwającym sezonie 2011/2012, i tak jak wcześniej Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), skorygowała wzwyż swoje wrześniowe prognozy. Wg Rady produkcja zbóż na świecie wzrośnie do rekordowego poziomu 1819 mln t (wobec 1750 mln t w sezonie 201/2011, bez ryżu) z czego blisko 38% mln t będzie stanowić pszenica.

Jednakże nadal oczekuje, iż w bieżącym sezonie światowe zapotrzebowanie (prognozowane obecnie na 1828 mln t) przekroczy produkcję, co w rezultacie przełoży się na spadek zapasów drugi sezon z rzędu (o 8 mln t do 360 mln t). Stanowi to czynnik wspierający utrzymanie się wysokich cen surowców zbożowych.

 

 

Niemniej jednak, sytuacja na rynku pszenicy wygląda według ekspertów Rady bardziej optymistycznie, aniżeli w przypadku m.in. kukurydzy, czy ogólnego bilansu popytu i podaży zbóż. Według najnowszych prognoz światowe zbiory tego zboża osiągną drugi najwyższy poziom w historii 684 mln t, wobec 651 mln t przed rokiem. Pomimo wzrostu popytu o 22 mln t w skali roku do 677 mln t, światowe zapasy tego zboża na koniec czerwca 2012 r. będą o 7 mln t wyższe aniżeli w analogicznym okresie 2011 r. i osiągną poziom 202 mln ton (bez ryżu). Oczekiwana odbudowa globalnych rezerw pszenicy jest przede wszystkim możliwa w związku z szacowanym znacznym wzrostem wielkości zbiorów w Rosji (58 mln t), Ukrainie (22 mln t) i Kazachstanie (18 mln t), jak również poprawie sytuacji w porównaniu z ubiegłym rokiem w UE (138 mln t). Oczekuje się również, iż tegoroczne zbiory w Australii wzrosną do ponad 26 mln ton.

 

 

Analizując wpływ tych informacji na kształtowanie się cen, należy szczególną uwagę zwrócić na sytuację w państwach należących do największych eksporterów, gdyż to one mają największy wpływ na kształtowanie się globalnych tendencji. Największymi dostawcami tego zboża na rynek światowy jest USA, Rosja, Australia, Kanada i UE-27, których łączny potencjał eksportowy w sezonie 2011/2012 szacowny jest w na 97,6 mln t w porównaniu z 94,1 mln t przed rokiem. Oczkuje się, iż również Ukraina i Argentyna wyeksportują więcej zbóż niż w sezonie poprzednim. Oznacza to, iż sytuacja jest mniej napięta niż przed rokiem, na co również wskazuje sezonowy spadek cen obserwowany po żniwach na półkuli północnej. Niemniej jednak, sytuacja na rynkach pozostałych zbóż, czy roślin oleistych, jak również zmiany kursów walutowych, nie pozostają bez wpływu na ceny pszenicy. Ponadto, w ostatniej dekadzie, wraz z postępującą liberalizacją handlu światowego zbożami, coraz większe znacznie mają nastroje na rynkach terminowych kształtowane m.in. sytuacją gospodarczą w poszczególnych regionach świata. Jak pokazał ubiegły rok ceny pozostają również bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany regulacji w handlu zagranicznym w krajach należących do największych eksporterów tego surowca.

 

(Źródło:  Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij