Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Budżet UE na lata 2014-20 powinien wzrosnąć przynajmniej o 5 proc.
Wydatki UE w latach 2014-20 powinny wzrosnąć przynajmniej o 5 proc., a budżet powinien być zasilany nowymi źródłami dochodu (np. europodatkiem od transakcji finansowych) nie tylko składkami państw jak obecnie - to postulaty zawarte w rezolucji europosłów.

"Nie boimy się starcia z państwa członkowskimi. Zapewne najpierw odrzucą naszą propozycje, to normalna procedura negocjacji. Ale Parlament Europejski jest wystarczająco silny, by przetrwać" - mówiła w czwartek grupie dziennikarzy szefowa komisji Parlamentu Europejskiego ds. nowego budżetu, niemiecka eurodeputowana SPD Jutta Haug.

Wyprzedzając propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 (ma być 29 czerwca), europosłowie specjalnej komisji ds. nowej perspektywy finansowej w środę wieczorem przyjęli swoje stanowisko.

Jej główne przesłanie: zamrożenie wydatków jest niemożliwe. To odpowiedź na grudniowy list przywódców pięciu państw (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia i Finlandii), którzy domagali się zamrożenia budżetu. "Jeśli kraje się na ten wzrost nie zgodzą, to muszą wskazać, z których priorytetów rezygnujemy" - argumentują posłowie, wskazując, że ci sami przywódcy, którzy chcą oszczędności, wcześniej zgodzili się na ambitną strategię "Europa 2020".

Za rezolucją, w której PE domaga się "przynajmniej 5 proc. wzrostu" w porównaniu do 2013 roku i ponad inflację (co oznaczałoby budżet w wysokości około 1,11 proc. PKB Unii), głosowało aż 39 europosłów, 5 było przeciw i 4 się wstrzymało.

"Jestem bardzo zadowolona. Cztery główne frakcje polityczne są zgodne. Liczymy na poparcie minimum trzech czwartych europosłów podczas głosowania plenarnego (9 czerwca - PAP)" - powiedziała Haug. Jak dodała, w komisji przeciw głosowali tylko eurosceptyczni posłowie, głównie brytyjscy, "ale oni zawsze są tylko za cięciami".

W rezolucji zaproponowano, by wsparcie na politykę spójności i politykę rolną, dwa główne filary unijnego budżetu, pozostały przynajmniej na obecnym poziomie, "bo są bardzo ważne dla realizacji strategii Europa 2020", wyjaśnił sprawozdawca, hiszpański deputowany frakcji chadeckiej Salvador Garriga Polledo. Natomiast wzrost powinien dotyczyć inwestycji w infrastrukturę energetyczną, walki z ociepleniem klimatu, innowacji oraz transportu.

Skąd brać środki na zasilenie budżetu? Europosłowie zaapelowali w rezolucji o reformę dochodów UE w celu zastąpienia obecnego systemu tradycyjnych składek narodowych (opartych na dochodzie narodowym), nowymi niezależnymi źródłami, jak np. europodatek od transakcji finansowych, wpływy z handlu prawami do emisji CO2, przejęcie części VAT (np. kilku punktów procentowych stawki) lub CIT, podatek w postaci tzw. opłaty od transportu lotniczego czy podatek energetyczny. Europosłowie nie wskazują, która z tych sześciu opcji jest najlepsza - czekają na obiecane, formalne propozycje KE w tej sprawie.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij