Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrost cen skupu mleka w Polsce
Zgodnie z naszymi przewidywaniami w kwietniu utrzymała się wzrostowa tendencja cen skupu mleka w Polsce. Według danych GUS za 1 hl surowca mleczarnie płaciły w tym okresie 120,42 PLN, tj. o 0,5% więcej niż miesiąc wcześniej. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku mleko było o ponad 19% droższe.

Największe podwyżki względem marca br. odnotowano w regionach, gdzie ceny w 2011 r. utrzymywały się na wyższym niż przeciętnie w Polsce poziomie, tj. w województwie lubuskim - o prawie 3% do 123,09 PLN/hl - oraz podlaskim - o prawie 2% do 130,81 PLN/hl. Istotnie, bo o prawie 4% m/m, surowiec potaniał natomiast w województwie zachodniopomorskim, gdzie miesiąc wcześniej mleko było najdroższe w kraju. Obniżki zaobserwowano także w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim i pomorskim.

 

Stosunkowo korzystna sytuacja producentów mleka jest przede wszystkim wynikiem w miarę dobrej koniunktury na rynku zbytu przetworów mleczarskich. W kwietniu br. średnia cena sprzedaży artykułów płynnych monitorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wzrosła o prawie 3% w relacji miesięcznej, choć już ceny produktów stałych zmniejszyły się o ponad 6%, zaś serów o ponad 1% m/m, co było odpowiedzią na spadki notowane na świecie. Niemniej, w maju br. sytuacja na rynku globalnym ustabilizowała się, co może nieco odłożyć w czasie większe przeceny na rynku krajowym, choć wydają się być one nieuniknione, szczególnie biorąc pod uwagę najnowsze dane dotyczące wymiany handlowej.

 

Skup mleka w krajach UE-27

 

Dostawy mleka w UE-27 w pierwszych dziesięciu miesiącach bieżącego roku kwotowego zwiększyły o ponad 2 mln t, tj. 2,2% w relacji rocznej, co oznacza, iż wzrost ten był większy niż przewidywany wzrost kwoty (około 1,35 mln t). Niemniej, skup mleka w całej Unii raczej nie przekroczy kwoty na 2010/2011, szczególnie iż w poprzednim roku kwotowym był o około 7% niższy.

 

Ryzyko ponadkwotowych dostaw dotyczy jedynie Danii, Holandii, Austrii i Irlandii, pozostałe kraje mają dużą przestrzeń do podwyższania produkcji.

 

Oczekuje się, iż w kolejnych miesiącach utrzyma się wzrostowy trend skupu mleka, szczególnie biorąc pod uwagę stabilne lub zwiększające się pogłowie krów. Według stanu na grudzień 2010 r. w Niemczech liczba krów mlecznych była o 0,3% wyższa niż rok wcześniej, we Francji o 4,5%, zaś w Holandii i Danii utrzymała się na poziomie z 2009 roku. Z drugiej strony nieznaczne spadki pogłowia odnotowano we Włoszech, Polsce (choć to raczej nie przełoży się na zmniejszenie skupu ale spożycia bezpośredniego mleka w gospodarstwie), Finlandii i Szwecji.

 

BGZ_na_Zoltym

  (Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij