Recykling tworzyw sztucznych. Procesy recyklingu tworzyw sztucznych, regulacje i kwestie bezpieczeństwa

Stale rosnąca produkcja tworzyw sztucznych powoduje poważne problemy środowiskowe, które obejmują wysokie zapotrzebowanie na energię podczas produkcji, zużycie paliw kopalnych i gromadzenie się odpadów z tworzyw sztucznych na składowiskach i w środowisku naturalnym.

W kontekście opakowań do żywności opracowano podejście w celu zmniejszenia lub spowolnienia popytu na tworzywa sztuczne pierwotne. Strategie te obejmują zmniejszenie masy i/lub objętości opakowania, ponowne użycie i recykling niektórych polimerów.


W Unii Europejskiej istnieją rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Jest to główna przeszkoda w stosowaniu większej liczby tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym w opakowaniach.


Polecamy artykuł "Recykling tworzyw sztucznych. Procesy recyklingu tworzyw sztucznych, regulacje i kwestie bezpieczeństwa", który dla czytelników "Food-Lex" przygotowała Marzena Pawlicka-Cegiełko – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.


W artykule:

  • etapy recyklingu
  • materiały z recyklingu
  • przepisy prawne
  • odpowiednie technologie recyklingu nowatorskie technologie

Kwartalnik "Food-Lex" nr 2/2024:

https://www.food-lex.pl/kwartalnik-food-lex-15435

16514783994722